istatistik

4 Haziran 2010 Cuma

turkuazoo

Fotograflar ve gezi yazısı Aynur ve Serhat kardeşimden,
teşekkürler çocuklar çok keyifli olmuş, sayenizde gezmiş kadar oldum..TURKUAZOO

Turkuazooya ulaşım çok kolay. Metronun forum istanbul durağında inerek direk olarak alışveriş merkezine giriliyor. Akvaryum en alt kata yapılmış durumda. Okul gezileri sıklıkla yapılıyor, bu yüzden gideceğiniz güne karar vermeden önce turkuazooyu arayıp tur varsa saat kaçta başlayıp biteceğini öğrenmekte yarar var. Aksi takdirde tam fotoğraf çekerken "aaaa balııık" diye bağırıp arkasından gelen 50-60 kişilik bir grubun ortasında kalmanız ya da tünelde o kadar para verdim parası çıksın diye dikkatli dikkatli izlerken 100 kişik bir grupla küçücük bir tünelde kalmanız olası olabilir. Fiyatlar el yakan cinsten öğrenci 18tl. Biz günler öncesinden biriktirmeye başladığımız için gidebildik. Fiyatlar ğrenciyi mağdur eden cinsten. Ama olduki biz aileyiz hanımı alayım, çocuklarda gelsin 2 balık görsün derseniz aile paketi var oda 75 tl. (Oda pahalı bence) Fiyatlardan bahsettiğimize göre birazda içeriden bahsedelim.


İlk olarak girişte tropik balıklara yer verilmiş ortam karanlık ve sağlı sollu palmiye ağaçları sarmaşıklara dizilmiş. Sanki tropik bir ormanın içinde yürüyüş yapıyormuş havasında güzel de olmuş.

Devam ettiğinizde karşınıza vatozların bulunduğu havuz geliyor. Anladığım kadarıyla tvlerde gördüğümüz soktuğu zaman felç eden cinsten değillerdi. Kesinlikle insanı kendine hayran bırakan bir yüzüş tarzları var. Denizin kartalları lakabını almalarının sebebide bu sanıyorum.Benim en beğendiğim ve etkilendiğim tür bu oldu. Vatozların beslenme saatleri anons ediliyor yarım saat ya da her saat başı beslenme saatleri var. Beslenmelerini izlemek ilginç ama bütün turkuazooyu gezen ne kadar kişi varsa o saatlerde hücum ettiğinden kendinize güzel bir yer bulmak lazım.
Devam ettiğinizde kalkan balıkları inanılmaz kamufle yetenekleri görmek mümkün. Çok dikkatli bakmadıktan sonra ayırt etmek imkansız. Yanımızdan geçen bi amca ve teyze 'boş havuz heralde burası bakımda' deyip geçtiler mesela.
İlerliyoruz karşınıza bu seferde bir zamanların meşhur çizgi filmi nemo'yu (palyaço balığı) filmin diğer karakterleriyle birlikte mütevazi bir hayat sürerken görüyoruz.


Gezimizin en ilginç noktalarından birine denk geliyoruz. Aynur'un bana bir belgeselde görüp "bi yengeç varmış at yengecimiymiş neymiş. Kanı mavi ve çok ilginç bir hayvan" diye anlattığı ve benimde pek ihtimal vermediğim hayvan at nalı yengeci canlı kanlı karşımıza çıkıyor.

İsteyenlerin havuzun içinde duran görevli sayesinde dokunma imkanı verilmiş. Ama biz birazda işi ileriye götürüp havuzdan bitane almamızın mümkün olup olmadığı sorunca görevli bizi kırmadı ve bir mavi kanlıyı bize verdi. Elimize aldık ayaklarını, tüylü ağzını, taş gibi sert kabuğunu inceledik 10-15 dk at nalıyla oynadık. Çok sevdik at nalını.. Dişleri ve herhangi bir saldırı organı olmadığından, tamamen zararsız olması ayrıca hoşumuza gitti. (denizin dibindeki balık artıkları canlı artıkları gibi besinleri öğütme yoluyla besleniyor.) Giderseniz eğer kabuğuna dokunmakla kalmayıp mutlaka elinize alıp oynayın. Ayrıca sonradan edindiğim bilgiye göre Nasa devasa at nalı yengeci çiftlikleri kurmuş. Mavi kanında bulunan özel bir maddeyle ürettiği ilaçla astronotların uzayda görev yaptığı yerleri bu ilaçla temizleyerek bakterilerden arındırıyormuş.

Ve son olarak final de 270 derecelik açısıyla herkes için heyecan uyandıran bölüm akrilik su tüneli.. Dünyanın en uzun cam tünellerinden biri tam 80 metrelik!. Tünele ilk girişimizde Bosna-Hersek başbakanının da orada olduğunu öğrendik. Korumaların itiş kakışı "arhadaşım devam et, bekleme" uyarıları sayesinde hiç bir şey anlamadan 30 saniyede çıktık. 2. girişimizde yazının başında bahsettiğim grubun içinde kaldık boğulma tehlikesi atlatıp kendimizi dışarı zor attık. Artık son ve 3.girşimizde biraz şansımız biraz da inadımız sayesinde doya doya gezdik tüneli... 4 metrelik köpekbalığının üstten geçişi 6-7 metrelik vatozun biz orda yokmuşçasına süzülmesi çok çok ilginçti. Sonuç olarak Turkuazoo çok profesyonelce hazırlanmış, hayat boyunca görülemeyecek hayvanları sadece 3 cm kalınlığındaki bir camın arkasında görmek çok güzel bir deneyim.
Herkese iyi geziler..:)


Favori fotografım.. su altı fotosu gibi görünüyor..

Vatos yumurtaları..

Kollarını dolamış, küsmüş gibi bir hali var.

Çok ilginç! Dişleri nerde yaptırdınız efemm..

İnek balığı
İnekle benzerliği gövdesinin ters şekli inek memesini andırdığı için heralde, siz ne dersiniz?


karizma bi arkadaş Aslan balığı
sempatik şey senii :) hoşçakal...

5 yorum:

Adsız dedi ki...

evet çook pahalı biyer öğrenciye daha ucuz olmalı :(
resimler çok güzel

pelince dedi ki...

Öncelikle Aynur'u gördüğüme çok mutlu oldum,özlemişim vallahi.. Ayrıca inanılmaz güzelleşmiş ve değişmiş... amanın yani :))
Bizde boranın okuluyla gitmiştik,ama nerde böyle keyifle gezmek :))koş babam koş :) tekrar gitmeli,bende Özgürü götürmek istiyorum.. ama gerçekten pahallı,indirim olması gerekir... Birde çıkışa bir oyuncakçı koymuşlar ki amanın :))

Adsız dedi ki...

Aynurcum anlatımın çok hoş..Okurken sanki oradaymışım gibi hissetim..Turkuazzo gerçekten görülesi bir yer ama fiyatlar çok uçuk..Bu konuda birşeyler yapılmalı diye düşünüyorum ama bir yandan da mekanın ve hayvanların bakımı gözününe alınırsa ki emimin maliyeti çok yüksektir. O zaman bu fiyatlar uygun geliyor...İmkanı olan herkes gezmeli bence..

sarı mutfak-hande dedi ki...

harika resimler burayı bende merak ediyordum bir türlü vakit bulup gidemedim ama gidilecekler listemde var:))))))

Oglak Kizlari dedi ki...

Hadi Ayşegül,

Yeni yerler, yeni tatlar bekliyoruz.

Aceleci anne Çiğdem