istatistik

14 Şubat 2008 Perşembe

Bazlama


Geçen cumartesi anneme kahvaltıya geçtiğimizde bu ekmeklerden yapmıştı.. Yapımı çok kolay! Hamuru hazırlıyorsunuz aldığı kadar un, tuz, su hazırlayıp merdaneyle tabak büyüklüğünde açıyorsunuz teflon tavada arkalı önlü pişiriyorsunuz. Pişerken fosur fosur kabarıyor piştiğini belli ediyor çok güzel oluyor Bulut bile sıcakken içine tereyağ sürüp, tek başına bir taneyi yiyerek şaşırttı bizi :) Annecim ellerine kollarına sağlık!
Sevgili Esra ayrıntılı tarifini istemiş okur okumaz annemi aradım Esracım ben yanlış anlamışım tabiki! bazlama hamurunun içinde maya varmış :)) tarifini yazdım ama annemde öyle bardaklı, ölçülü tarif yoktur. O şekilde veremedi birazda eli bolcadır :)
işte annemden bazlamanın tarifi;
1 maya
un, tuz, su
kulak memesi kıvamında hamur elde edeceksiniz.
2 saat kadar mayalanmasını bekleyin. yumruk büyüklüğünde bezeler hazırlayın. Bezeleri merdaneyle orta boy tava büyüklüğünde açın.Üstünü altını unlayın. Bu şekliyle unlu unlu, tavaya yağ koymadan bir tarafı pişince diğer tarafını çevirerek pişirmeye başlayın. Diğer tarafını çevirdiğinizde içininde hamurunuz dağ gibi kabaracak. Böylelikle içininde piştiğini anlayacaksınız. Bu kadar :) Afiyet olsun..

6 yorum:

Acemi Şef dedi ki...

Ayşegül bazlama tarifini görünce ne kadar sevindim anlatamam. Yarın sabaha yapayım da kocacığımın midesi şenlensin. Yalnız kıvamının nasıl olduğunu yazarsan çok sevinirim. Bir de bugün hazırlasam buzdolabında durur mu? Bazlamanın kalitesini bozar mı? Çok öptüm canım sağol şimdiden.

Acemi Şef dedi ki...

Ayşegülcüm çok sağol deyatlı tarifin için. Kesin harika olur kahvaltıda. Annene de sevgilerimi ilet olur mu?

ayşegülmutfakta dedi ki...

Esracım çok saolasın iletirim tabi valla mayasız diye bende çok heveslenmiştim ama neyse :)
umarım güzelce yer İlkecik öpüyorum

ayşegülmutfakta dedi ki...

Annemde biraz önce incelemiş blogumu bana neden yanık olan bazlamanın resmini koydun diye fırça attı :))diğerleri fazla net çıkmamış malesef annecim idare et bununla muck..

melisa dedi ki...

harika ellerine sağlık çok severim bazlamayı bizim burada ekmek olarak yapılır bolca yapılır yemeden önce ısıtılır pamuk gibi olur hımmmmmmm

fatoşşşşşşşşşş dedi ki...

ayşegül abla ben bazlamayı çok severim hele bi de sıcak olunca...kahvaltıda çok iyi gidiyo ellerine sağlık by